10 vecí, ktoré ste nevedeli o vstavaných skriniach

Ako všetci vieme, obľúbené vstavané skrine sa vyvinuli z bežných domácich skríň. Šikovní stolári začali robiť skrine od jednej strany steny po druhú a pridali posuvné dvere. Na prvý pohľad jednoduché. Ale bolo to v skutočnosti takto jednoduché a rýchle? Prinášame vám prehľad, ako sa k nám dostali vstavané skrine a tiež aj niekoľko zaujímavostí.

 

  1. Bežné skrine sú tu s nami už storočia

Skrine z dubového alebo orechového dreva sa začali používať ako šatníky v priebehu stredoveku. Po objavení Ameriky sa kolonisti pustili do ťažby dreva, ktorého bolo na Novom Svete nesmierny dostatok a v 17. storočí sa drevené skrine stali jedným z prvých exportných výrobkov a veľmi žiadaným v Európe. Najmä v Anglicku, kde v tom čase bolo pomerne málo lesov.

 

  1. Posuvné dvere poznali už v staroveku

Archeologické vykopávky dokazujú, že posuvné dvere v rôznych podobách poznali už v staroveku. Napríklad v Pompejách odkryli archeológovia vstupy do domov, ktoré mali v sebe vyrytú drážku pre posuvné dvere. Išlo pravdepodobne o drevené dvere, ktoré boli z vrchu tak uložené, že sa mohli posúvať po vyrytej drážke.

 

  1. Šatník ako samostatná miestnosť

V priebehu stredoveku boli na panských sídlach rozšírené menšie samostatné miestnosti, ktoré slúžili ako šatník. Rôzne druhy vešiakov a políc boli rozmiestnené po stranách alebo v miestnosti, kde slúžili na množstvo šiat, ktoré mala daná domácnosť. Takéto samostatné šatníkové miestnosti nájdeme zriedkavo aj dnes, najmä vo veľkorozlohových domoch, kde je dostatok miestností.

 

  1. Moderné posuvné dvere je vynález 20. storočia

Vstavané skrine sa líšia od bežných skríň okrem iného aj tým, že majú vo väčšine prípadov posuvné dvere. Tie šetria priestor okolo skrine – neotvárajú sa smerom do priestoru, ale posúvajú sa pozdĺž vstavanej skrine. Tieto posuvné dvere sú osadené na posuvnom mechanizme, ktorý tieto dvere drží. Táto oceľová alebo hliníková konštrukcia bola vynájdená v priebehu 20 storočia – dovtedy boli vstavané skrine len s otváraním na pántoch.

 

  1. Vstavané skrine sú tu s nami len približne 40 rokov

Vstavané skrine v takej podobe ako ich poznáme dnes, sa začali rozširovať približne v 80-tych rokoch 20. storočia. K nám sa postupne dostávali od 90-tych rokov. V princípe nejde o náročnú stolársku prácu, ale väčší rozmach prišiel s tým, keď ľudia potrebovali efektívne riešiť priestory – mali veľa vecí v domácnosti a hľadali možnosti, ako ich správne uložiť.

 

  1. Vstavané skrine v spálni, podkroví na chodbe

Asi každý z nás pozná vstavané skrine v spálni alebo v kancelárii. Stále viac sa však vyrábajú vstavané skrine na mieru pre podkrovie alebo chodbu. Vstavané skrine v chodbe sa často robia pod schodiskom alebo rovnobežne na schodisku. Takéto vstavané skrine sú vždy na presné rozmery toho daného priestoru.

 

  1. Vstavané skrine ako pracovný kútik

Možno ste nevedeli, ale vstavané skrine sa dajú použiť aj na prácu, samozrejme treba na to myslieť už pri návrhu. Vstavané skrine ako pracovný kútik využijú hlavne tí, ktorí pracujú občas, alebo aj pravidelne z domu. V princípe je len dôležité, aby takáto skriňa mala vhodnú hĺbku a šírku. A tiež aby mala vo vhodnej výške poličky, z ktorých jedna slúži ako pracovný stôl.

 

  1. Staré drevo pre posuvné dvere vstavaných skríň

Aj staré drevo je možné použiť. Ak staré dosky dobre vyzerajú, sú kvalitné a ošetrené, dajú sa veľmi efektne použiť pre posuvné dvere do vstavanej skrine. Takto umelecky a dizajnovo vyzerajúce posuvné dvere budú veľmi pekným doplnkom, či už v spálni alebo obývačke.

 

  1. Odkryté police vo vstavanej skrini

Vstavané skrine majú rôzne podoby. Zaujímavé riešenie je napríklad dať si spraviť vstavanú skriňu s klasickými pántami pre poličky, ale niektoré poličky nechať bez dvierok a teda otvorené. Tak vzniknú viaceré poličky, ktoré sa môžu používať najčastejšie – prístup bude k nim kedykoľvek a bez otvárania dvierok.

 

  1. Obojstranná vstavaná skriňa

Ide o pomerne známe riešenie, ktoré sa používa na predelenie jednej väčšej izby. Vstavaná skriňa je vlastne deliacou priečkou a prístup do vstavanej skrine je z oboch strán.

 

Zhrnutie článku:

Vstavané skrine sa postupne vyvinuli z bežných drevených skríň. V stredoveku, ale aj dnes by sme našli aj celé miestnosti, ktoré boli šatníkom. Vstavané skrine sa dajú použiť na rôzne kreatívne účely. Vstavané skrine majú najčastejšie posuvný mechanizmus, zriedkavo majú takéto skrine aj klasické pánty. V takomto prípade sa niektoré police môžu nechať odkryté. Na predelenie väčšej miestnosti sa dajú použiť obojstranné vstavané skrine.