Kovanie pre vstavané skrine

Na to, aby posuvné dvere vstavaných skríň bolo možné otvárať a zatvárať, slúži premyslený systém, nazývaný aj Kovanie pre vstavané skrine. Výber kovania je naozaj dôležitý a záleží od neho celá životnosť skrine. Kvalitné kovanie zaručuje hlavne tichý, bezproblémový a dlhoročný chod posuvných dverí. Ideálnym riešením je, ak sa stretne vysoká funkčná hodnota a nízka cena. Jednoduchosť systému nikdy nie je na škodu. Kovanie posuvných dverí sa skladá z vodiacej lišty a posuvného mechanizmu, ktorý je v lepšom prípade tvorený guličkovým ložiskom. Celý systém môže byť doplnený rôznymi doplnkami ako napríklad dverovou brzdou, ktorá zadrží dvere v prednastavenej polohe.

Druhy kovaní pre vstavané skrine

Rozlišujeme dva základné druhy kovaní pre posuvné dvere. Prvým je kovanie pre posuvné dvere so spodným pojazdom, druhým je kovanie pre posuvné dvere s horným zavesením. Spodný pojazd tvorí ložisko namontované na spodnej časti dverí. Tento typ kovania je vhodný takmer pre všetky typy vstavaných skríň. V prípade použitia kovania s horným zavesením odpadá potreba použitia spodnej vodiacej lišty. Tento druh kovania je vhodný najme pre posuvné dvere, ktoré nesiahajú až ku podlahe alebo ak nie je montáž spodnej vodiacej lišty možná.

Čo treba sledovať?

Pri každom type kovania sú k dispozícii viaceré údaje. Nás by mala v prvom rade zaujímať maximálna hmotnosť jedného krídla dverí, na ktoré možno kovanie použiť. Ak túto hranicu prekročíte, často krát znížite životnosť kovania aj na polovicu. Ďalším dôležitým údajom je informácia o hrúbke drevotriesky, pre akú je daný typ kovania určený. Najčastejšie sa stretávame s kovaniami pre laminátové drevotriesky o hrúbke 16 mm.