Moderné kuchyne

Nech ide o akúkoľvek kuchyňu – v malých či veľkých bytoch, v starých alebo nových stavbách – vždy musíme pamätať na také zariadenie, ktoré má vytvárať účelné a hygienické prostredie na prípravu jedál. Tento systém uplatňujeme pri voľbe vhodného kuchynského nábytku i pri jeho usporiadaní v rámci možnosti kuchynského prostredia.

Ergonómia

Všetko má byť prispôsobené úsiliu uľahčiť si prácu v kuchyni, skrátiť si ju na minimum. Dosiahneme to vhodným kuchynským nábytkom a jeho správnym usporiadaním (náradie). Moderné kuchynské zariadenie sa orientuje na súbežné pracovné zostavy do tvaru U, ktoré majú dostatok pracovných plôch v najideálnejšej výške na prípravu jedál, varenie a umývanie riadu, čo ušetrí veľa námahy a času.

Rozmiestnenie spotrebičov

Chladničku, kuchynský drez (nepostrádateľný aj v čase automatických umývačiek riadu) i varnú dosku treba rozmiestniť tak, aby mali vedľa seba dostatok pracovnej plochy. Inou možnosťou je napríklad spojenie kuchynskej linky s barovým pultom. Ekonomicky riešená pracovná plocha vzhľadom na prepájanie obývacích priestorov s kuchyňou je základom racionálneho organizačného usporiadania práce v kuchyni a navyše zohráva dôležitú estetickú funkciu. Výška stoličiek by mala byť tiež prispôsobená výške pracovných plôch a vyhovovala by pritom zásadám správneho sedenia.

Odpad

Myslite nato, že odpad z kuchyne poputuje cez odpadové rúry až do žumpy, resp. kanalizácie a ak nechcete, aby došlo k zaneseniu odpadových rúr zvyškami jedla zakúpte si aj drvič odpadu, ktorý veľké časti jedla rozseká na kúsky.