Rímske rolety

Dnes vidíme rímske rolety v domácnostiach čoraz častejšie. Dávno sú preč časy, kedy si ľudia vešali na okná len klasické záclony a závesy. Rímske rolety sú dnes skutočným hitom, ktorý spĺňa všetky praktické, ale aj vizuálne kritéria. Ich tieniaca schopnosť je naozaj vysoká. Okrem toho skutočne dobre vyzerajú. To sú dôvody, prečo sa objavujú okrem domácnosti aj v kanceláriách alebo kaviarňach.

Charakteristika

Princíp fungovania rímskej rolety je v podstate jednoduchý. Každá jedna roleta sa skladá z dvoch častí. Prvou z nich je roletové kovanie, ktoré slúži ako vodiaci mechanizmus. Naň sa prostredníctvom suchého zipsu pripevní látka, ktorá je samotným tienidlom rolety. Rozdiel oproti klasickej rolete spočíva v tom, že látka rolety sa pri pohybe nahor nenavíja, ale skladá sa a vytvára riasy.

Výhody

Keď sa pozrieme na rímske rolety, nájdeme hneď niekoľko výhod. Tou najväčšou z nich je však nepochybne takmer neobmedzená možnosť výberu materiálu. Na rímsku roletu sa totižto dá použiť látka akéhokoľvek materiálu, farby alebo vzoru. Bohatú ponuku rímskych roliet nájde človek v každom interiérovom štúdiu. Odporúčajú sa najmä ľuďom, ktorí vidia dôležitosť v detailoch. Pozrite si napríklad interiérové štúdio Styldesign a ich produkty z tejto oblasti.

Údržba

Nie každý človek sa teší, keď musí upratovať. Čistenie klasických roliet alebo žalúzii môže niekedy trvať aj hodiny. S rímskymi roletami sa však človek takejto práce vôbec nemusí báť. Obyčajne stačí, keď textilnú časť rolety zvesí z posuvného mechanizmu a dá látku oprať do práčky. Potom látku vyberie, nechá usušiť a zavesí. Následne sa môže dlhé dni tešiť z vône aviváže.

Ovládanie rímskej rolety

Rímske rolety sa dajú ovládať rôzne a samotný proces závisí od základného mechanizmu. Obyčajne ide o ručné ovládanie pomocou pevného lanka, šnúrky alebo retiazky. Hitom však sú aj rolety, ktorých ovládanie je elektrické. Ľuďom obyčajne záleží najviac na tom, ako bude ovládanie vyzerať a preto volia najmä podľa estetiky.