Šetrenie energiou v spálni

Asi všetci z nás sú rozhodnutí šetriť energiami vo svojej domácnosti. Či už z dôvodu šetrenia finančných prostriedkov alebo pre blaho a budúcnosť našej planéty. Tak či onak, trendy v tejto sfére sú nezastaviteľné. Bez šetrenia prírodných zdrojov a elektrickej energie by sme sa už ďaleko nedostali. My vám preto prinášame seriál zameraný na túto problematiku, kde sa vám budeme snažiť poradiť, ako čo najefektívnejšie ušetriť. Jednotlivé epizódy sú rozdelené podľa obytných miestností v domácnosti. Ako prvé sa zameriame na spálne.

 

Osvetlenie

Zo šetrením začíname vždy od osvetlenia. Skontrolujte si všetky lampy a ich žiarovky. V prípade potreby ich vymeňte za úsporné. Najlepším riešením sú moderné diódové (led) lampy. Tie sa vyznačujú minimálnou spotrebou a dlhou životnosťou. Diódy majú tisícnásobne dlhšiu životnosť ako bežné žiarovky.  Ich spotreba naozaj nízka. Vysvietený byt pomocou diódových svietidiel spotrebuje toľko energie, ako jedna bežná žiarovka.

 

Vykurovanie

Asi najväčšia spotreba energie spadá na vykurovanie. Zamerajte sa v prvom rade na vykurovacie teleso. Malo by spĺňať všetky predpoklady na nízkoenergetické vykurovanie. Termostatická hlavica by mala byť samozrejmosťou. Dôležitú rolu hrá aj umiestnenie vykurovacieho telesa.  O jeho umiestnení sa treba poradiť s odborníkom, ktorý zváži všetky faktory a dispozičné riešenie daného priestoru.